Bank PO Questions


Q:

The state of california uses a mechanism known as

A) NOTS B) BOTS
C) LOTS D) POTS
 
Answer & Explanation Answer: A) NOTS

Explanation:

The state of California uses a mechanism known as NOTS.

 

NOTS stands for Negligent Operator Treatment System.

 

What is this:

It is a program that is known to rehabilitate chronic violators of the driving laws in California. It consists of a series of computer generated warning letters and sanctions against violators. It affects drivers with age 18 years old and above in California.

 

How it works:

The actions in this program are based on "negligent operator points" that is being recorded every time period. These are added continuously until it reaches a certain degree which it needs an administrative hearing. Points are being assigned depending on the degree of the offense. It would range from zero to three points.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: World Geography
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

2 8178
Q:

Where should a boat compass be mounted?

A) near magnet B) near iron
C) away from electrical wiring D) All the above
 
Answer & Explanation Answer: C) away from electrical wiring

Explanation:

A compass, which is used to assist in navigation, is an instrument that shows magnetic north. You must apply a correction to determine the direction of true north. The ability to steer a boat by a compass is useful if land is out of sight, visibility is reduced, or the boat operator is disoriented.

 

Mount a boat compass away from iron, magnets, and electrical wiring and equipment.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Physics
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Database Administration , IT Trainer

15 8177
Q:

How many zeros are there from 1 to 10000 ?

A) 2893 B) 4528
C) 6587 D) 4875
 
Answer & Explanation Answer: A) 2893

Explanation:

For solving this problem first we would break the whole range in 5 sections


1) From 1 to 9
Total number of zero in this range = 0


2) From 10 to 99
Total possibilities = 9*1 = 9 ( here 9 is used for the possibilities of a non zero integer)


3) From 100 to 999 - three type of numbers are there in this range
a) x00 b) x0x c) xx0 (here x represents a non zero number)
Total possibilities
for x00 = 9*1*1 = 9, hence total zeros = 9*2 = 18
for x0x = 9*1*9 = 81, hence total zeros = 81
similarly for xx0 = 81
total zeros in three digit numbers = 18 + 81 +81 = 180


4) From 1000 to 9999 - seven type of numbers are there in this range
a)x000 b)xx00 c)x0x0 d)x00x e)xxx0 f)xx0x g)x0xx
Total possibilities
for x000 = 9*1*1*1 = 9, hence total zeros = 9*3 = 27
for xx00 = 9*9*1*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for x0x0 = 9*1*9*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for x00x = 9*1*1*9 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for xxx0 = 9*9*9*1 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
for xx0x = 9*9*1*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
for x0xx = 9*1*9*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
total zeros in four digit numbers = 27 + 3*162 + 3*729 = 2700
thus total zeros will be 0+9+180+2700+4 (last 4 is for 4 zeros of 10000)
= 2893

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

7 8173
Q:

In very cold countries alcohol is used as a thermometric liquid because 

A) alcohol is a poor conductor of heat B) alcohol can be coloured for its level to be seen easily
C) its freezing point is very low D) it will not stick to the glass tube
 
Answer & Explanation Answer: C) its freezing point is very low

Explanation:

Alcohol has a freezing point as low as -117oC. So it won't freeze even in very cold countries.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Physics
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

17 8162
Q:

When the price of whear was increased by 32%, a family reduced its consumption in such a way that the expenditure on wheat was only 10% more than before. If 30 kg per month were consumed before, find the new monthly consumption of family?

A) 27 kgs B) 25 kgs
C) 24 kgs D) 21 kgs
 
Answer & Explanation Answer: B) 25 kgs

Explanation:

Initial wheat per kg cost be Rs. 100

Then, monthly expenditure of the family = 30 x 100 = 3000

After increase in cost,

Let P be new monthly consumption of family.

P x 132 = 110/100 x 3000

=> P = 25 kg.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

7 8161
Q:

19 C in a CB

Answer

19 C in a CB means 19 Coins in a Carrom Board.


We have 9 white coins, 9 black coins and one red coin in a carrom board.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Logic Puzzles Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

19 8157
Q:

How many meshes are there in 1 squrare meter of wire gauge if each mesh is 8mm long and 5mm wide ?

A) 2500 B) 25000
C) 12500 D) 15400
 
Answer & Explanation Answer: B) 25000

Explanation:

We know that,

 

One square meter is equal to 10,00,000 sq mm.
Given, each mesh is 8mm length and 5mm wide
Therefore for each mesh : 8 x 5 = 40 sq mm.
So, number of meshes = 100000040 = 25000.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

6 8156
Q:

The least number of four digits which is divisible by 4, 6, 8 and 10 is ?

A) 1107 B) 1080
C) 1100 D) 1208
 
Answer & Explanation Answer: B) 1080

Explanation:

LCM of 4, 6, 8 and 10 = 120
120) 1000 (8
960
------
40

The least number of four digits which is divisible by 4, 6, 8 and 10 => 1000 + 120 - 40 = 1080.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

8 8154