Q:
Rice worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety in the ratio 1 : 1 : 2. If the mixture is worth Rs. 153 per kg, then the price of third variety of rice per kg?
Answer & Explanation
Answer: B) Rs. 175.5
Explanation: Let the price of required variety = Rs. P/kg
Then, respective amounts were m kg, m kg and 2m kg
= 126m + 135m + 2pm = 153 x 4m
=> 2p = 351
p = 175.5 / kg
View Answer
Report Error
Discuss