GATE Questions

Q:

Which of the following is a popular programming language for developing multimedia webpages.

A) COBOL B) Java
C) BASIC D) Assembler
 
Answer & Explanation Answer: B) Java

Explanation:

Java is a general-purpose computer-programming language that is concurrent, class-based, object-oriented, and specifically designed to have as few implementation dependencies as possible.

 

Which_of_the_following_is_a_popular_programming_language_for_developing_multimedia_webpages1548652333.jpg image


Java is used to develop mobile apps, web apps, desktop apps, games and much more...

Report Error

View Answer Report Error Discuss

158 36137
Q:

Complete the number series given below ?

13        19       37      ?         141        243

A) 58 B) 67
C) 75 D) 96
 
Answer & Explanation Answer: C) 75

Explanation:

The given series follows the pattern that

exp.

So the missing number is  37 + 38 = 75

75 + 66 = 141

....

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

60 36039
Q:

Find the Next Number in the given number series?

3, 10.5, 36.75, 128.625, ?

A) 450.187 B) 442.151
C) 441.231 D) 456.852
 
Answer & Explanation Answer: A) 450.187

Explanation:

Pattern is

      • 3
      • 3 x 3.5 = 10.5
      • 10.5 x 3.5 = 36.75
      • 36.75 x 3.5 = 128.625
      • 128.625 x 3.5 = 450.187
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

9 36017
Q:

Find the odd man out in the following number series?

71, 88, 113, 150, 203, 277

A) 277 B) 203
C) 150 D) 113
 
Answer & Explanation Answer: A) 277

Explanation:

The given number series is 

 

71      88       113       150       203          277

   +17    +25       +37      +53        +74

        +8      +12        +16       +21

            +4          +4         +5

 

The series should be  71  88  112   150    203   276 i.e, the differences of the difference should be +4.

 

Hence, the odd man in the given series is 277.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

2 35928
Q:

Find the next number in the sequence?

28, 16, 28, 76, 274

A) 1233 B) 1243
C) 1256 D) 1276
 
Answer & Explanation Answer: B) 1243

Explanation:

Given number sequence is 28, 16, 28, 76, 274

Here the sequence follows a pattern that

28

28 x 0.5 + 2 = 14 + 2 = 16

16 x 1.5 + 4 = 24 + 4 = 28

28 x 2.5 + 6 = 70 + 6 = 76

76 x 3.5 + 8 = 266 + 8 = 274

274 x 4.5 + 10 = 1233 + 10 = 1243

 

Hence, the next number in the given number sequence is 1243.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Database Administration , IT Trainer

1 35917
Q:

Ian has 14 boxes of paper and divides them evenly between 4 coworkers. How many whole boxes did each coworker get?

A) 2 B) 2.5
C) 3 D) 3.5
 
Answer & Explanation Answer: C) 3

Explanation:

Given number of boxes = 14

Number of workers = 4

Now, number of whole boxes per worker = 14/4 = 3.5 

Hence, number of whole boxes per each coworker = 3

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

28 35869
Q:

A vessel contains 20 liters of a mixture of milk and water in the ratio 3:2. 10 liters of the mixture are removed and replaced with an equal quantity of pure milk. If the process is repeated once more, find the ratio of milk and water in the final mixture obtained ?

A) 5:3 B) 1:4
C) 4:1 D) 9:1
 
Answer & Explanation Answer: D) 9:1

Explanation:

Milk = 3/5 x 20 = 12 liters, water = 8 liters

 

If 10 liters of mixture are removed, amount of milk removed = 6 liters and amount of water removed = 4 liters.

 

Remaining milk = 12 - 6 = 6 liters

Remaining water = 8 - 4 = 4 liters

 

10 liters of pure milk are added, therefore total milk = (6 + 10) = 16 liters.

 

The ratio of milk and water in the new mixture = 16:4 = 4:1

 

If the process is repeated one more time and 10 liters of the mixture are removed,
then amount of milk removed = 4/5 x 10 = 8 liters.

 

Amount of water removed = 2 liters.

 

Remaining milk = (16 - 8) = 8 liters.

Remaining water = (4 -2) = 2 liters.

 

Now 10 lts milk is added => total milk = 18 lts

 

The required ratio of milk and water in the final mixture obtained

 

= (8 + 10):2 = 18:2 = 9:1.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

53 35492
Q:

What is the number that should come in the place of question mark ?

1050    420    168     67.2     ?

A) 19.11 B) 14.25
C) 10.752 D) 26.88
 
Answer & Explanation Answer: D) 26.88

Explanation:

Given series follows the rule of

1050/2.5 = 420
420/2.5 = 168
168/2.5 = 67.2
so 67.2/2.5 = 26.88

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

16 35164