GATE Questions

Q:

Find out the wrong number in the following series ?

2880, 480, 92, 24, 8, 4, 4

A) 480 B) 92
C) 24 D) 4
 
Answer & Explanation Answer: B) 92

Explanation:

The given series of numbers follow the rule that,

2880/6 = 480
480/5   = 96
96/4     = 24
24/3     = 8
8/2       = 4
4/1       = 4

But 92 is not in the rule. It is the wrong number in the given series.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

8 110437
Q:

Find the next number in the given number sequence?

101, 98, 93, 86, 75, ?

A) 62 B) 68
C) 71 D) 73
 
Answer & Explanation Answer: A) 62

Explanation:

The given number sequence is 101, 98, 93, 86, 75, ?

101

101 - 3 = 98

98 - 5 = 93

93 - 7 = 86

86 - 11 = 75

75 - 13 = 62

 

Here the series follows a pattern that consecutive subtraction of prime numbers.

 

Hence, the next number in the sequence is 62.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

9 109818
Q:

Which are two chemicals used to purify water?

A) Chlorine & Fluorine B) Fluorine & Iodine
C) Chlorine & Hydrogen peroxide D) Fluorine & Iodine
 
Answer & Explanation Answer: C) Chlorine & Hydrogen peroxide

Explanation:

Removing the contaminents if any in the water which causes harm to our health is involved in the purifying of water. 

 

This process involves chemicals. Chloramines, Hydrogen peroxide, Iodine are the chemicals which are used in purifying water.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chemistry
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

1 108630
Q:

Find the missing number in the given series ?

15, 51, 216, 1100, ?, 46452

A) 5660 B) 6560
C) 6750 D) 6630
 
Answer & Explanation Answer: D) 6630

Explanation:

Let first no. be "k" and multiple be "l"...start value of y with 3
then,
[(k x y) + {l x (l-1)}]
Thus, we get

15 x 3 + 3 x 2 = 51
51 x 4 + 4 x 3 = 216
216 x 5 + 5 x 4 = 1100
1100 x 6 + 6 x 5 = 6630
6630 x 7 + 7 x 6 = 46452

Therefore, the missing number is 6630.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

50 108110
Q:

Find the Odd One Out of the following Number Series?

3, 14, 36, 67, 113, 168

A) 14 B) 36
C) 67 D) 113
 
Answer & Explanation Answer: C) 67

Explanation:

Here the given number series is 3, 14, 36, 67, 113, 168

It follows a pattern that

3

3 + 1 x 11 = 3 + 11 = 14

14 + 2 x 11 = 14 + 22 = 36

36 + 3 x 11 = 36 + 33 = 69

69 + 4 x 11 = 69 + 44 = 113

113 + 5 x 11 = 113 + 55 = 168

 

Hence, the wrong number is 67.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

6 107651
Q:

Find the next number in the given number series

1, 3, 10, 41, 206, ?

A) 1237 B) 897
C) 987 D) 1007
 
Answer & Explanation Answer: A) 1237

Explanation:

The given number series is 1, 3, 10, 41, 206, ?

It follows a pattern that,

1

1 x 2 + 1 = 3

3 x 3 + 1 = 10

10 x 4 + 1 = 41

41 x 5 + 1 = 206

206 x 6 + 1 = 1237

 

Hence, the next number in the given number series is 1237.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

13 107554
Q:

Fill in the blanks with the appropriate words.

Countries which _________ still undergoing the economic processes
_________ known as developing countries.

A) are, are B) are, is
C) is, are D) were, are
 
Answer & Explanation Answer: A) are, are

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

25 107192
Q:

Find the missing number in the given number series?

625, 625, 600, ?, 475, 875

A) 545 B) 700
C) 675 D) 725
 
Answer & Explanation Answer: B) 700

Explanation:

Here the given number series 625, 625, 600, ?, 475, 875 follows a pattern that

625

625 + (0 x 0) = 625

625 - (5 x 5) = 625 - 25 = 600

600 + (10 x 10) = 600 + 100 = 700

700 - (15 x 15) = 700 - 225 = 475

475 + (20 x 20) = 475 + 400 = 875

 

Hence, the missing number in the given number series is 700.

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

15 106642