GATE Questions

Q:

At what rate percent on simple interest will Rs.415 amount to Rs.514 in 4 years  ?

A) 4.58 % B) 5.96 %
C) 6.52 % D) 4.98 %
 
Answer & Explanation Answer: B) 5.96 %

Explanation:

Difference in amount = 514 - 415 = 99

99 = (415 x 4 x R)/100

R = 5.96%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 5081
Q:

Out of sixty students, there are 14 who are taking Economics and 29 who are taking Calculus. What is the probability that a randomly chosen student from this group is taking only the Calculus class ?

A) 8/15 B) 7/15
C) 1/15 D) 4/15
 
Answer & Explanation Answer: B) 7/15

Explanation:

Given total students in the class = 60
Students who are taking Economics = 24 and
Students who are taking Calculus = 32
Students who are taking both subjects = 60-(24 + 32) = 60 - 56 = 4
Students who are taking calculus only = 32 - 4 = 28
probability that a randomly chosen student from this group is taking only the Calculus class = 28/60 = 7/15.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 5081
Q:

Which city is located on the banks of the river Mula-Mutha?

A) Pune B) Nagpur
C) Ahmedabad D) Surat
 
Answer & Explanation Answer: A) Pune

Explanation:

The Mula-Mutha is a river in India, formed by the confluence of the Mula and Mutha rivers in the city of Pune, which later meets the Bhima River, which itself later meets the Krishna River and finally emptying to the Bay of Bengal.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Indian Geography
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

12 5079
Q:

Population of a colony of mosquitoes is increasing by 20% per day. If the population on Monday was 3000, on which day of that week the population would be 5184 ?

A) Thursday B) Friday
C) Tuesday D) Monday
 
Answer & Explanation Answer: A) Thursday

Explanation:

Given monday population = 3000
Per day 20% increase in population.

Tuesday population = 3000 + 3000x20/100 = 3000 + 600 = 3600

Wednesday population =3600 + 3600x20/100 = 3600 + 720 = 4320

Thursday population = 4320 + 4320x20/100 = 4320 + 864 = 5184

So that day is Thursday.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 5074
Q:

The age of X is 2/3 rd that of Y. After 6 years X will be 46 years old. the present age of Y is?

A) 40 B) 56
C) 60 D) 100
 
Answer & Explanation Answer: C) 60

Explanation:

X= 2/3Y 

=> Y= 3/2X

 

Aage of X after 6 years = 46 years

 

So present age of X = 46-6 = 40 years

 

Now, present age of Y = 3/2 * 40 = 60 years.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

10 5073
Q:

Two persons K and L can complete a piece of work in 30 days and 45 days respectively. If they work together, what part of the work will be completed in 3 days ?

A) 1/6 B) 1/3
C) 2/3 D) 1/18
 
Answer & Explanation Answer: A) 1/6

Explanation:

K's one day's work = 1/30
L's one day's work = 1/45
(K + L)'s one day's work = 1/30 + 1/45 = 1/18

The part of the work completed in 3 days = 3 (1/18) = 1/6.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 5072
Q:

A & B invest Rs. 1,16,000 & 1,44,000 respectively. B invests for 6 months. At the end of the year, B’s share is Rs. 9000, find the overall profit?

A) Rs. 23,500 B) Rs. 19,780
C) Rs. 21,700 D) Rs. 20,050
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 23,500

Explanation:

Given A & B in partnership

A Invests 116000 for 12 months 

=> A's share = 116000 x 12 = 13,92,000

B Invests for 6 months

=> B's share = 144000 x 6 = 8,64,000

Their Ratio = 1392 : 864 = 29 : 18

Let the Annual profit = P

Given B's share = Rs. 9000

=> 18/47 x P = 9000

=> P = 9000 x 47/18

=> P = 23,500

Hence, Overall profit = P = Rs. 23,500

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 5069
Q:

In a queue, Shankar is ninth from the rear end. Althaf's place is eighth from the front. Nitu is standing between the two. What could be the minimum numbers of boys standing in the queue ?

A) 18 B) 14
C) 22 D) 24
 
Answer & Explanation Answer: B) 14

Explanation:

1 2 3 4 5 6(Shankar) 7(Nitu) 8(Althaf) 9 10 11 12 13 14
Here, Althaf is 8th from front, Shankar is 9th from rear end and Nitu is between them
So minimum no. of boys standing in the queue = 14

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chain Rule
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

28 5066