GATE Questions

Q:

Find the Missing number in the given Series ?

 

2, 3, 6, 15, ? , 157.5

A) 87 B) 78.5
C) 56.5 D) 45
 
Answer & Explanation Answer: D) 45

Explanation:

Here given 

2, 3, 6, 15, ? , 157.5

2 x 1.5 = 3

3 x 2  = 6

6 x 2.5 = 15

15 x 3 = 45

45 x 3.5 = 157.5

Therefore, the missing number is 45

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 91089
Q:

What number should replace the question mark?

125, 138, 164, ?, 255

A) 189 B) 197
C) 200 D) 203
 
Answer & Explanation Answer: D) 203

Explanation:

The given number series is 125,   138,   164,   ?,   255

 

125

 

125 + 13x1 = 138

 

138 + 13x2 = 164

 

164 + 13x3 = 203

 

203 + 13x4 = 255

 

 

 

Hence, the missing number in the series is 203.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

5 90837
Q:

Question :

In a cricket team, the average age of eleven players in 28 years. What is the age of the captain?

Statements :

a. The captain is eleven years older than the youngest player.

b. The average age of 10 players, other than the captain is 27.3 years.

c. Leaving aside the captain and the youngest player, the average ages of three groups of three players each are 25 years, 28 years and 30 years respectively.

A) All a,b and c follows B) Only a and c follows
C) Either b alone or a & b follows D) None
 
Answer & Explanation Answer: C) Either b alone or a & b follows

Explanation:

From statement (b)
Average of 11 players = 11 x 28 = 308
Average of 10 players = 10 x 27.3 = 273
Age of captain = 308 - 273 = 35.

From the Statement (a) we can say that captain's age (C) = y + 11 ...(1) where y-youngers age
From the statement (c),the averge age of 3groups of 3players each was given,
It means total 9 players age was given indirectly,
1st group: 25 x 3 = 75
2nd group: 28 x 3 = 84
3rd group: 30 x 3 = 90
Total  is 75 + 84 + 90 = 249
Now {C + Y + (9 players age sum)}/11 = 28
Y + 11 + Y + (249) = 28 x 11=308
2Y+260=308
2Y = 308-260 = 40 ==> Y=24 ==> C(captain's age)= Y+11 = 24+11 = 35

Therefore, statement b alone or a & c only is the answer.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Statement and Conclusions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

22 90575
Q:

90 D in a R A

Answer

90 D in a R A => 90 degrees in a Right Angle. 


This is similar to 


26 L of the A = 26 Letters of the Alphabet


12 S of the Z.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

393 90067
Q:

I can Honk without using a Horn.

Who am I?

A) Goose B) Crane
C) Penguin D) Humming
 
Answer & Explanation Answer: A) Goose

Explanation:

Goose can Honk without using a Horn. Geese are waterfowl of the family Anatidae.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

44 89991
Q:

Find the next number in the given number series

1, 3, 10, 41, 206, ?

A) 1237 B) 897
C) 987 D) 1007
 
Answer & Explanation Answer: A) 1237

Explanation:

The given number series is 1, 3, 10, 41, 206, ?

It follows a pattern that,

1

1 x 2 + 1 = 3

3 x 3 + 1 = 10

10 x 4 + 1 = 41

41 x 5 + 1 = 206

206 x 6 + 1 = 1237

 

Hence, the next number in the given number series is 1237.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

13 89973
Q:

Find the odd one out?

6, 3, 3, 4.5, 10

A) 3 B) 4.5
C) 6 D) 10
 
Answer & Explanation Answer: D) 10

Explanation:

Here the given number series is 6, 3, 3, 4.5, 10

The odd one in the given series is 10

The pattern it follows is

6

6 x 0.5 = 3

3 x  1  = 3

3 x 1.5 = 4.5

4.5 x 2 = 9

 

Hence, the odd number is 10.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

7 89562
Q:

What value will come in place of question mark (?) in following number series?

12, 16, 32, 68, ?

A) 198 B) 164
C) 132 D) 118
 
Answer & Explanation Answer: C) 132

Explanation:

Given series is 

 

12        16         32          68         ?

 

Here it follows a pattern that,

 

12

 

12 + (2x2) = 16

 

16 + (4x4) = 32

 

32 + (6x6) = 68

 

68 + (8x8) = 132

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

7 89381