AIEEE Questions

Q:

Rohith started a business by investing Rs. 3600. After somedays, Puneeth joined him by investing Rs. 2400. At the end of one year, the profit was divided in the ratio 2 : 1. After how many months did Puneeth join the business?

A) 2 months B) 2.5 months
C) 3 months D) 3.5 months
 
Answer & Explanation Answer: C) 3 months

Explanation:

Ratio of profit of Rohith and Puneeth = 3600 x 12 : 2400 x P

= 3600 x 12/2400P = 2/1

=> P = 9

So, Puneeth joined the business after (12 - P) = 12 - 9 = 3 months.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

12 6377
Q:

One boat is overtaking another. Which boat must give way?

Answer

The boat which is overtaken must give way to the boat which is overtaking.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Logic Puzzles Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

20 6376
Q:

7 years ago, the ratio of the ages of Anirudh to that of Bhavana, was 7:9. Chandhu is 12 years older than Anirudh and 12 years younger than Bhavana. What is Chandhu's present age?

A) 91 years B) 115 years
C) 103 years D) Can't be determined
 
Answer & Explanation Answer: C) 103 years

Explanation:

Let present Anirudh's age be 'A' and Bhavana's age be 'B'

Given seven years, their ratio is 7:9

=> A-7 : B-7 = 7 : 9

=> 9A - 7B = 14 .......(1)

And given,

Chandhu is 12 years older than A nad 12 years younger than B

=> C = A + 12....(2)

=> B = C + 12

=> B = A + 12 + 12 .....(From (2))

=> B = A + 24 ....(3)

Put (3) in (1)

9A - 7(A+24) = 14

9A - 7A - 168 = 14

2A = 182

=> A = 91 years

=> C = A + 12 = 91 +12 = 103 years.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 6368
Q:

Who has won the men's singles title at the 82nd Senior National Championship?

A) H S Prannoy B) Ashwini Kumar
C) Rakesh Kumar D) Kidambi Srikanth
 
Answer & Explanation Answer: A) H S Prannoy

Explanation:

H S Prannoy has won the men’s singles title at the 82nd Senior National Championship Senior National Badminton Championships in Nagpur, Maharashtra on November 8, 2017. He defeated higher ranked Kidambi Srikanth in the final by 21- 15, 16- 21, 21-7.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Sports
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

21 6367
Q:

P, Q and R secured 45%, 50% and 60% marks respectively in Biology. M’s marks in Biology is 12.5 more than P’s marks and 4 less than R’s marks. Find out the individual marks of four students.

 

A. For the students, total marks obtained for Biology is 311.5.
B. Total of M’s and P’s marks in Biology is 147.5.
C. R has obtained 84 marks.

A) Only C B) Only A & B
C) All are required D) None of the statements is required
 
Answer & Explanation Answer: D) None of the statements is required

Explanation:

From the given data,
(60 - 45)% = 12.5 + 4
15% = 16.5
=> 100% = ?
100% = 16.5 x 100/15 = 110

Hence, P = 45% of 110 = 45x110/100 = 49.5
Q = 50% of 110 = 55
R = 60% of 110 = 60 x 110/100 = 66
M = 12.5 + 49.5 = 62 or 66 - 4 = 62

 

Hence, no statement is required to answer.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

3 6367
Q:

In a school of 1500 boys, 35% are Hindu, 30% are Sikh,15% are Muslims and remainning are Christians. Find number of christian boys in the school ?

Answer

Given total number of boys in the school = 1500


In that 35% are Hindu, 30% are Sikh, 15% are Muslims


=> 35 + 30 + 15 = 80%


Remaining Boys = 100% - 80% = 20% of 1500


=> 20 x 1500/100 = 300 boys are Christians. 

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Percentage Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 6362
Q:

Iteration is most similar in meaning to

A) Looping B) Starting
C) Ending D) None of the above
 
Answer & Explanation Answer: A) Looping

Explanation:

Iteration means doing something again and again, repeatedly,... 

 

Hence, looping is a process of repeating a method and so it is similar in meaning to Iteration.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: English
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Database Administration

3 6357
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

A) 18% B) 20%
C) 22% D) 24%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 6351