Exams


Q:

One type of liquid contains 25 % of benzene, the other contains 30% of benzene. A can is filled with 6 parts of the first liquid and 4 parts of the second liquid. Find the percentage of benzene in the new mixture.

A) 27 % B) 26 %
C) 29 % D) 21 %
 
Answer & Explanation Answer: A) 27 %

Explanation:

Let the percentage of benzene = X
(30 - X)/(X- 25) = 6/4 = 3/2
=> 5X = 135  
X = 27

So, required percentage of benzene = 27 %

Report Error

View Answer Report Error Discuss

30 17607
Q:

The following equation is incorrect. Which two signs should be interchanged to correct the equation?

 

12 + 8 - 25 ÷ 10 x 18 = 14

 

A) ÷ and - B) + and ÷
C) - and + D) x and -
 
Answer & Explanation Answer: D) x and -

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Coding and Decoding
Exam Prep: Bank Exams

2 17607
Q:

An equilateral triangle is described on the diagonal of a square. What is the ratio of the area of the triangle to that of the square?

A) 1:2 B) 1:3
C) 2:3 D) 3^(1/2) :2
 
Answer & Explanation Answer: D) 3^(1/2) :2

Explanation:

area of a square = a² sq cm

 

length of the diagonal = 2a cm

 

area of equilateral triangle with side  2a= 34*2a2
required ratio = 34*2a2:a2=3:2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

14 17603
Q:

In a test, minimum passing percentage for girls and boys is 35% and 40% respectively. A boy scored 483 marks and failed by 117 marks. What is the minimum passing marks for girls ?

A) 625 B) 525
C) 425 D) 325
 
Answer & Explanation Answer: B) 525

Explanation:

Given 40% minimum passing marks for boys = 483 + 117 = 600
=> 1% = 600/40
=> 100% = 600 x 100/40 = 1500
Minimum passing marks for girls = 35% of 1500 = 35 x 1500/100 = 525.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 17595
Q:

Based on the analogy given, find the missing number from the given options.

 

49 : 81 :: 100 : ___

 

A) 144 B) 169
C) 225 D) 64
 
Answer & Explanation Answer: A) 144

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: Bank Exams

1 17595
Q:

If 20&60 = 8, 40&80 = 12 and 10&20 = 3, then find the value of 20&50 = ?

 

A) 18 B) 7
C) 10 D) 17
 
Answer & Explanation Answer: B) 7

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Coding and Decoding
Exam Prep: Bank Exams

2 17590
Q:

Which of the following terms follows the trend of the given list?

XxXXXXX, XXxXXXX, XXXxXXX, XXXXxXX,XXXXXxX, _______________.

A) xXXXXXX B) XxXXXXX
C) XXXXXXx D) XXxXXXX
 
Answer & Explanation Answer: C) XXXXXXx

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alphabet Test
Exam Prep: Bank Exams

3 17590
Q:

A merchant buys two articles for Rs.600. He sells one of them at a profit of 22% and the other at a loss of 8% and makes no profit or loss in the end. What is the selling price of the article that he sold at a loss ?

A) Rs. 404.80 B) Rs. 536.80
C) Rs.440 D) Rs. 160
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 404.80

Explanation:

Let C1 be the cost price of the first article and C2 be the cost price of the second article.
Let the first article be sold at a profit of 22%, while the second one be sold at a loss of 8%.

We know, C1 + C2 = 600.
The first article was sold at a profit of 22%. Therefore, the selling price of the first article = C1 + (22/100)C1 = 1.22C1
The second article was sold at a loss of 8%. Therefore, the selling price of the second article = C2 - (8/100)C2 = 0.92C2.

The total selling price of the first and second article = 1.22C1 + 0.92C2.

As the merchant did not make any profit or loss in the entire transaction, his combined selling price of article 1 and 2 is the same as the cost price of article 1 and 2.

Therefore, 1.22C1 + 0.92C2 = C1+C2 = 600
As C1 + C2 = 600, C2 = 600 - C1. Substituting this in 1.22C1 + 0.92C2 = 600, we get
1.22C1 + 0.92(600 - C1) = 600
or 1.22C1 - 0.92C1 = 600 - 0.92*600
or 0.3C1 = 0.08*600 = 48
or C1 = 48/(0.3) = 160.
If C1 = 160, then C2 = 600 - 160 = 440.
The item that is sold at loss is article 2. The selling price of article 2 = 0.92*C2 = 0.92*440 = 404.80.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

19 17589