Q:
The size of the wooden block is 5 x 10 x 20 cm .How many such blocks will be required to construct a solid wooden cube of minimum size?
Answer & Explanation
Answer: B) 8
Explanation: Side of smallest cube = L.C.M of 5, 10, 20 = 20cm
Volume of the cube = (20 x 20 x 20)cu.cm = 8000 cu.cm
Volume of the block= (5 x 10 x 20)cu.cm = 1000 cu.cm
Number of blocks = (8000/1000) = 8
View Answer
Report Error
Discuss