Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A work which could be finished in 11 days was finished 4 days earlier after 4 more men joined. The number of men employed was ?

A) 7 B) 8
C) 9 D) 10
 
Answer & Explanation Answer: A) 7

Explanation:

As the work is same
M1D1 = M2D2

Here Let the number of men employed was M
=> 11M = 7(M+4)
=> 11M - 7M = 28
=> M = 7

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 5212
Q:

75% of 450 + ? % of 560 = 600 

A) 52.385 B) 46.875
C) 42.155 D) 40.555
 
Answer & Explanation Answer: B) 46.875

Explanation:

75% of 450 + ? % of 560 = 600 

75 x 450100 + ? x 560100 = 60075 x 92 + 28p5 = 60075x9x5 + 56p10 = 6003375 + 56p = 600056p = 2625p = 46.875

 

Hence, in the given question ? = 46.875

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

3 5206
Q:

A town has a population of 4000 requires 140 liters of water per head. It has a tank measuring 18m x 12m x 8m. The water of this tank will suffice for ____ days?

A) 3 B) 4
C) 5 D) 2
 
Answer & Explanation Answer: A) 3

Explanation:

Water required = 4000 x 140 = 560000 lit = 560 cu.m (1 cu.m = 1000 lit)

Volume of tank = 18 x 12 x 8 = 1728 cu.m

Water of this tank will suffice for = 1728/560 = 3 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

35 5201
Q:

A train-A passes a stationary train B and a pole in 24 sec and 9 sec respectively. If the speed of train A is 48 kmph, what is the length of train B?

A) 200 mts B) 180 mts
C) 160 mts D) 145 mts
 
Answer & Explanation Answer: A) 200 mts

Explanation:

Length of train A = 48 x 9 x 5/18 = 120 mts

Length of train B = 48 x 24 x 5/18 - 120

=> 320 - 120 = 200 mts.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 5196
Q:

If x = 7-43 then find the value of x+1x?

A) 3sqrt{3} B) 8sqrt{3}
C) 14 D) 14+8sqrt{3}
 
Answer & Explanation Answer: C) 14

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Square Roots and Cube Roots
Exam Prep: Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

44 5195
Q:

The least number of complete years in which a sum of money put out at 20% C.I. will be more than doubled is  ?

A) 3 years B) 4 years
C) 2.5 years D) 2 years
 
Answer & Explanation Answer: B) 4 years

Explanation:

P1+20100n > 2P 

 

 

 

Now, (6/5 x 6/5 x 6/5 x 6/5) > 2.

 

 

 

So, n = 4 years.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

11 5195
Q:

A train travelling at 48 kmph crosses another train, having half its length and travelling in opposite direction at 42 kmph, in 12 sec. It also covers a bridge in 45 sec. Find the length of the bridge ?

A) 250 mts B) 400 mts
C) 320 mts D) 390 mts
 
Answer & Explanation Answer: B) 400 mts

Explanation:

Let the length of the 1st train = L mts

Speed of 1st train = 48 kmph

Now the length of the 2nd train = L/2 mts

Speed of 2nd train = 42 kmph

Let the length of the bridge = D mts

Distance = L + L/2 = 3L/2

Relative speed = 48 + 42 = 90 kmph = 90 x 5/18 = 25 m/s(opposite)

Time = 12 sec

=> 3L/2x25 = 12

=> L = 200 mts

Now it covers the bridge in 45 sec

=> distance = D + 200

Time = 45 sec

Speed = 48 x5/18 = 40/3 m/s

=> D + 200/(40/3) = 45

=> D = 600 - 200 = 400 mts

Hence, the length of the bridge = 400 mts.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 5189
Q:

When John arrives in New York,he has eight stops to see, but he has time only to visit six of them.In how many different ways can he arrange his schedule in New York?

A) 20610 B) 24000
C) 20160 D) 21000
 
Answer & Explanation Answer: C) 20160

Explanation:

He can arrange his schedule in 8P6 = 20160 ways

Report Error

View Answer Report Error Discuss

1 5186