Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Munna and Chinna are partners in a firm out of which Munna is sleeping partner and Chinna is working partner. Munna invests Rs. 1,40,000 and Chinna invests Rs. 80,000. Chinna receives 14.5% of profit for managing the business and the rest is shared between both in ratio of their investments. Munna's share in the profit of Rs. 19600 is ?

A) Rs. 9580.25 B) Rs. 10600
C) Rs. 10664.15 D) Rs. 11060.48
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs. 10664.15

Explanation:

Profit received by Chinna as working partner = 14.5% of Rs. 19600

= 14.5x19600/100 = Rs. 2842

Balance in profit = 19600-2842 = Rs. 16758

Ratio of investment of Chinna & Munna = 80,000 : 1,40,000 = 4 : 7

Hence share of Chinna in investment = 4x16758/100 = Rs. 6093.85

Therefore, Share of Munna = 19600 - 2842 - 6093.85 = Rs. 10664.15

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 6209
Q:

The difference between the compound interest and simple interest on an amount of Rs.15000 for two years is Rs.96. what is the rate of interest per annum

A) 8 B) 10
C) 12 D) 13
 
Answer & Explanation Answer: A) 8

Explanation:

[15000 *(1+r/100)^2-15000]-(15000*r*2)/100=96

r=8

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

2 6208
Q:

A duster is of dimension 5x5x7 all in cms,  is sinked into a cylindrical vessel of radius 5 cm and height 10 cm. After insertion the level of the water is inccresed by 2.14 cm. Then by what percentage the part of the duster is above the layer ?

A) 96 % B) 4 %
C) 97 % D) 3 %
 
Answer & Explanation Answer: B) 4 %

Explanation:

Imension of the duster is assumed as 5x5x7 cm3

Volume of the duster below the water layer
= volume of water increased
= πxrxrxh = 3.14×52×2.14 ≈ 168 cm3

Total volume of the duster = 5×5×7 = 175 cm3

Percentage of the duster part below the layer = 168×100/175 = 96%

Percentage of the duster part above the layer = 4%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 6206
Q:

In a race of 1000 m, A can beat by 100 m, in a race of 800m, B can beat C by 100m. By how many meters will A beat C in a race of 600 m ?

A) 127.5 m B) 254 m
C) 184 m D) 212 m
 
Answer & Explanation Answer: A) 127.5 m

Explanation:

When A runs 1000 m, B runs 900 m and when B runs 800 m, C runs 700 m.

When B runs 900 m, distance that C runs = (900 x 700)/800 = 6300/8 = 787.5 m.

In a race of 1000 m, A beats C by (1000 - 787.5) = 212.5 m to C.

In a race of 600 m, the number of meters by which A beats C

= (600 x 212.5)/1000 = 127.5 m.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Races and Games
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

36 6202
Q:

The ratio of present ages of Hema and Chinnu is 13:17. Four years ago the ratio of their ages was 11:15. What will be the ratio of their ages six years hence ?

A) 3 : 7 B) 7 : 9
C) 4 : 5 D) 1 : 3
 
Answer & Explanation Answer: C) 4 : 5

Explanation:

Let their present ages be 13x and 17x.
Then, 13x-4/17x-4 = 11/15.
Solving this, we get x = 2.
Required ratio = 13x2 + 6/17x2 + 6 = 32/40 = 4/5.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 6201
Q:

A man sold two flats for Rs. 4.15 lakhs each. On one he gained 2% and on the other he lost 2%. What percent is the effect of the sale on the whole  ?

A) 0.25 % B) 0.04 %
C) 0.5 % D) 0 %
 
Answer & Explanation Answer: B) 0.04 %

Explanation:

In this type cases we always have loss only.

 

Loss% = Common Gain or Loss1022102= 1/25 = 0.04 %

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

11 6196
Q:

The difference of two numbers is 11 and (1/5)th of their sum is 9. The numbers are

Answer

Let the numbers be x and (x-11)



\inline \fn_jvn \Rightarrow   x = 28


\inline \fn_jvn \therefore Another Number is (28 - 11) = 17

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Numbers

14 6186
Q:

Concept of Efficiency

A can do a job in 12 days and B can do the same job in 6 days, in how many days working together they can complete the job?

Answer

A's 1 days work = 1/12 


B's 1 days work =1/6


Therefore, (A+B)'s 1 day's work= 1/12 + 1/6 = 1/4       


Therefore, Time taken by both to finish the whole work = 114 = 4 days


 


Alternatively :


Efficiency of A =100/12 =8.33%


Efficiency of B =100/6=16.66%


Combined efficiency of A and B both = 8.33+16.66=25%


Therefore, Time taken by both to finish the work (working together) =100/25= 4days

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Time and Work

3 6183