Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Rohith started a business by investing Rs. 3600. After somedays, Puneeth joined him by investing Rs. 2400. At the end of one year, the profit was divided in the ratio 2 : 1. After how many months did Puneeth join the business?

A) 2 months B) 2.5 months
C) 3 months D) 3.5 months
 
Answer & Explanation Answer: C) 3 months

Explanation:

Ratio of profit of Rohith and Puneeth = 3600 x 12 : 2400 x P

= 3600 x 12/2400P = 2/1

=> P = 9

So, Puneeth joined the business after (12 - P) = 12 - 9 = 3 months.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

12 6423
Q:

7 years ago, the ratio of the ages of Anirudh to that of Bhavana, was 7:9. Chandhu is 12 years older than Anirudh and 12 years younger than Bhavana. What is Chandhu's present age?

A) 91 years B) 115 years
C) 103 years D) Can't be determined
 
Answer & Explanation Answer: C) 103 years

Explanation:

Let present Anirudh's age be 'A' and Bhavana's age be 'B'

Given seven years, their ratio is 7:9

=> A-7 : B-7 = 7 : 9

=> 9A - 7B = 14 .......(1)

And given,

Chandhu is 12 years older than A nad 12 years younger than B

=> C = A + 12....(2)

=> B = C + 12

=> B = A + 12 + 12 .....(From (2))

=> B = A + 24 ....(3)

Put (3) in (1)

9A - 7(A+24) = 14

9A - 7A - 168 = 14

2A = 182

=> A = 91 years

=> C = A + 12 = 91 +12 = 103 years.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 6418
Q:

16 women can do a piece of work in 10 days while 15 men can do the same work in 12 days. All men and all women work alternately starting with all men, then find the time taken by them to complete the whole work?

A) 10 5/2 days B) 11 days
C) 11 2/5 days D) 12 1/2 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 10 5/2 days

Explanation:

Let efficiency of every man and every woman be 'm' unit/day and 'w' unit/day respectively

15×12×m = 10×16×w

⇒ m/w = 8/9

Total work = 15 × 12 × 9 = 1620 units

In 2 days, total work done = 15 x 9 + 16 x 8 = 263 units

So, in 10 days work done will be = 263 × 5 = 1315 units

Remaining work will be done in = (1620-1315)/(15×8) = 5/2 days

Total days = 10 5/2 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

27 6408
Q:

Ronika deposited Rs.7000 which amounted to Rs.9200 after 3 years at simple interest. Had the interest been 2% more. She would get how much ?

A) 9850 B) 9500
C) 9620 D) 9760
 
Answer & Explanation Answer: C) 9620

Explanation:

As the interest rate increases by 2%
=> (7000x3x2)/100 = 420
                                   9200
                                  --------
                                   9620

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

13 6405
Q:

P, Q and R secured 45%, 50% and 60% marks respectively in Biology. M’s marks in Biology is 12.5 more than P’s marks and 4 less than R’s marks. Find out the individual marks of four students.

 

A. For the students, total marks obtained for Biology is 311.5.
B. Total of M’s and P’s marks in Biology is 147.5.
C. R has obtained 84 marks.

A) Only C B) Only A & B
C) All are required D) None of the statements is required
 
Answer & Explanation Answer: D) None of the statements is required

Explanation:

From the given data,
(60 - 45)% = 12.5 + 4
15% = 16.5
=> 100% = ?
100% = 16.5 x 100/15 = 110

Hence, P = 45% of 110 = 45x110/100 = 49.5
Q = 50% of 110 = 55
R = 60% of 110 = 60 x 110/100 = 66
M = 12.5 + 49.5 = 62 or 66 - 4 = 62

 

Hence, no statement is required to answer.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

3 6399
Q:

At an examination in which maximum marks are 500. K got 10% less than L, L got 25% more than M and M got 20% less than N. If K got 360 marks what percentage of marks was obtained by N ?

A) 80 B) 87
C) 78 D) 76
 
Answer & Explanation Answer: A) 80

Explanation:

Let marks obtained by N = x

M's marks = 0.80x

L's marks = 1.25 (0.80x)

K's marks = (0.90) (1.25) (0.80x)

= 0.9x

But 0.9x = 360 ⇒ x = 400

Percentage of Marks obtained by N

= 400 x 100/500 = 80%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 6399
Q:

In a school of 1500 boys, 35% are Hindu, 30% are Sikh,15% are Muslims and remainning are Christians. Find number of christian boys in the school ?

Answer

Given total number of boys in the school = 1500


In that 35% are Hindu, 30% are Sikh, 15% are Muslims


=> 35 + 30 + 15 = 80%


Remaining Boys = 100% - 80% = 20% of 1500


=> 20 x 1500/100 = 300 boys are Christians. 

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Percentage Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 6382
Q:

Determine the exact and ordinary simple interest on a 90-day loan of $8000 at 812 %

A) 150$ B) $160
C) $170 D) $180
 
Answer & Explanation Answer: C) $170

Explanation:

Exact interest, I= prt = $8000 × 0.085 × 90/365 = 167.67

 

Ordinary Interest, I= Prt = $8000 x 0.085 x 90/360 = 170

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

1 6382