Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

In Maa Yatri Temple every devotee offers fruits to the orphans. Thus every orphan receives bananas, oranges and grapes in the ratio of 3:2:7 in terms of dozens. But the weight of a grape is 24 gm and  weight of a banana and an orange are in the ratio of 4:5, while the weight of an orangeis 150gm. Find the ratio of all the three fruits in terms of weight, that an orphan gets

A) 90:75:42 B) 180:150:82
C) 75:42:90 D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: D) None of these

Explanation:

Ratio of fruits (by dozen) = 3:2:7

Ratio of fruits (by weight) =  120 :150: 24

Therefore, Ratio of fruits (combined) by weight = 3 x 120 : 2 x 150 : 7 x 24 = 30 : 25 : 14 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions

16 16553
Q:

There are 5 novels and 4 biographies. In how many ways can 4 novels and 2 biographies can be arranged on a shelf ?

A) 26100 B) 21600
C) 24000 D) 36000
 
Answer & Explanation Answer: B) 21600

Explanation:

4 novels can be selected out of 5 in 5C4 ways.

2 biographies can be selected out of 4 in 4C2 ways.

Number of ways of arranging novels and biographies = 5C4*4C2  = 30

After selecting any 6 books (4 novels and 2 biographies) in one of the 30 ways, they can be arranged on the shelf in 6! = 720 ways.

By the Counting Principle, the total number of arrangements = 30 x 720 = 21600

Report Error

View Answer Report Error Discuss

7 16541
Q:

The year next to 2003 will have the same calendar as that of the year 2003?

A) 2024 B) 2014
C) 2009 D) 2020
 
Answer & Explanation Answer: B) 2014

Explanation:

Given year 2003, when divided by 4 leaves a remainder of 3.

NOTE: When remainder is 3, 11 is added to the given year to get the result.

So, 2003 + 11 = 2014

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

36 16529
Q:

If 4/7 of P is equal to 12/14 of Q, then what is P : Q?

 

 

A) 15 : 8   B) 14 : 9  
C) 7 : 8   D) 3 : 2
 
Answer & Explanation Answer: D) 3 : 2

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture
Exam Prep: Bank Exams

2 16527
Q:

Consider the word ROTOR. Whichever way you read it, from left to right or from right to left, you get the same word. Such a word is known as palindrome. Find the maximum possible number of 5-letter palindromes.

A) 17756 B) 17576
C) 12657 D) 12666
 
Answer & Explanation Answer: B) 17576

Explanation:

The first letter from the right can be chosen in 26 ways because there are 26 alphabets.

 

Having chosen this, the second letter can be chosen in 26 ways

 

The first two letters can chosen in 26 x 26 = 676 ways

 

Having chosen the first two letters, the third letter can be chosen in 26 ways.

 

All the three letters can be chosen in 676 x 26 =17576 ways.

 

It implies that the maximum possible number of five letter palindromes is 17576 because the fourth letter is the same as the second letter and the fifth letter is the same as the first letter.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

13 16522
Q:

What is the principal sum?
I. The sum amounts to Rs. 690 in 3 years at S.I.
II. The sum amounts to Rs. 750 in 5 years at S.I.
III. The rate of interest is 5% p.a.

A) I and III only B) II and III only
C) I and II only D) Any two of the three
 
Answer & Explanation Answer: D) Any two of the three

Explanation:

Clearly, any of the three will give us the answer

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

11 16507
Q:

If the volume of the cube is 729 cm3, then the surface area of the cube will be

A) 486 sq.cm B) 456 sq.cm
C) 446 sq.cm D) 476 sq.cm
 
Answer & Explanation Answer: A) 486 sq.cm

Explanation:

volume = a3 = 729;

=> a = 9

 

surface area= 6a2 =  (6 x 9 x 9) = 486 sq.cm

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

19 16496
Q:

Two boys starting from the same place walk at a rate of 5kmph and 5.5kmph respectively. What time will they take to be 8.5km apart, if they walk in the same direction?

A) 15 hours B) 16 hours
C) 17 hours D) 18 hours
 
Answer & Explanation Answer: C) 17 hours

Explanation:

In this type of questions we need to get the relative speed between them,
The relative speed of the boys = 5.5kmph – 5kmph
= 0.5 kmph

Distance between them is 8.5 km
Time = Distance/Speed
Time= 8.5km / 0.5 kmph = 17 hrs

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: GRE

15 16476