Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

What will be the average of the first 7 positive odd numbers divisible by 5?

 

A) 45 B) 35
C) 40 D) 32
 
Answer & Explanation Answer: B) 35

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: Bank Exams

0 17509
Q:

The ratio of the ages of Maala and Kala is 4 : 3. The total of their ages is 2.8 decades. The proportion of their ages after 0.8 decades will be [1 Decade = 10 years]

A) 4:3 B) 12:11
C) 7:4 D) 6:5
 
Answer & Explanation Answer: D) 6:5

Explanation:

Let, Maala’s age = 4A and Kala’s age = 3A
Then 4A + 3A = 28
A = 4
Maala’s age = 16 years
and Kala’s age = 12 years
Proportion of their ages after 8 is = (16 + 8) : (12 + 8)
= 24 : 20
= 6 : 5

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages

41 17509
Q:

In a test, minimum passing percentage for girls and boys is 35% and 40% respectively. A boy scored 483 marks and failed by 117 marks. What is the minimum passing marks for girls ?

A) 625 B) 525
C) 425 D) 325
 
Answer & Explanation Answer: B) 525

Explanation:

Given 40% minimum passing marks for boys = 483 + 117 = 600
=> 1% = 600/40
=> 100% = 600 x 100/40 = 1500
Minimum passing marks for girls = 35% of 1500 = 35 x 1500/100 = 525.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 17504
Q:

A merchant buys two articles for Rs.600. He sells one of them at a profit of 22% and the other at a loss of 8% and makes no profit or loss in the end. What is the selling price of the article that he sold at a loss ?

A) Rs. 404.80 B) Rs. 536.80
C) Rs.440 D) Rs. 160
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 404.80

Explanation:

Let C1 be the cost price of the first article and C2 be the cost price of the second article.
Let the first article be sold at a profit of 22%, while the second one be sold at a loss of 8%.

We know, C1 + C2 = 600.
The first article was sold at a profit of 22%. Therefore, the selling price of the first article = C1 + (22/100)C1 = 1.22C1
The second article was sold at a loss of 8%. Therefore, the selling price of the second article = C2 - (8/100)C2 = 0.92C2.

The total selling price of the first and second article = 1.22C1 + 0.92C2.

As the merchant did not make any profit or loss in the entire transaction, his combined selling price of article 1 and 2 is the same as the cost price of article 1 and 2.

Therefore, 1.22C1 + 0.92C2 = C1+C2 = 600
As C1 + C2 = 600, C2 = 600 - C1. Substituting this in 1.22C1 + 0.92C2 = 600, we get
1.22C1 + 0.92(600 - C1) = 600
or 1.22C1 - 0.92C1 = 600 - 0.92*600
or 0.3C1 = 0.08*600 = 48
or C1 = 48/(0.3) = 160.
If C1 = 160, then C2 = 600 - 160 = 440.
The item that is sold at loss is article 2. The selling price of article 2 = 0.92*C2 = 0.92*440 = 404.80.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

19 17503
Q:

The amount of water (in ml) that should be added to reduce 9 ml lotion, containing 50% alcohol, to a lotion containing 30% alcohol is ?

A) 6 ml B) 11 ml
C) 15 ml D) 9 ml
 
Answer & Explanation Answer: A) 6 ml

Explanation:

Let us assume that the lotion has 50% alcohol and 50% water.
ratio = 1:1
As the total solution is 9ml
alcohol = water = 4.5ml
Now if we want the quantity of alcohol = 30%
The quantity of water = 70%
The new ratio = 3:7
Let x ml of water be added
We get,
4.54.5+x = 37
=> x=6
Hence 6ml of water is added.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

29 17494
Q:

How many 6-digit even numbers can be formed from the digits 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7 so that the digits should not repeat and the second last digit is even ?

A) 521 B) 720
C) 420 D) 225
 
Answer & Explanation Answer: B) 720

Explanation:

Let last digit is 2
when second last digit is 4 remaining 4 digits can be filled in 120 ways, similarly second last digit is 6 remained 4 digits can be filled in 120 ways.
so for last digit = 2, total numbers=240

 

Similarly for 4 and 6
When last digit = 4, total no. of ways =240
and last digit = 6, total no. of ways =240
so total of 720 even numbers are possible.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

14 17477
Q:

Four pipes P,Q, R and S can fill a cistern in 20,25, 40 and 50 hours respectively.The first pipe P was opened at 6:00 am, Q at 8:00 am, R at 9:00 am and S at 10:00 am. when will the Cistern be full?

A) 4:18 pm B) 3:09 pm
C) 12:15 pm D) 11:09 am
 
Answer & Explanation Answer: B) 3:09 pm

Explanation:

Efficiency of P= 100/20= 5% per hour  

Efficiency of Q= 100/25= 4% per hour  

Efficiency of R= 100/40= 2.5% per hour  

Efficiency of S=100/50= 2% per hour 

 

Cistern filled till 10 am by P, Q and R  

Till 10.00am Pipe P filled 20%Till 10.00am Pipe Q filled 8%Till 10.00am Pipe R filled 2.5%30.5%  

Thus, at 10 am pipe P,Q and R filled 30.5% of the cistern. 

Rest of cistern to be filled = 100 - 30.5 = 69.5%  

 

Now, the time taken by P,Q,R and S together to fill the remaining capacity of the cistern 

= 69.5 / (5+4+2.5+2) = 5 Hours and 9 minutes(approx).

Therefore, total time =4 hrs + 5hrs 9 mins = 9 hrs and 9 mins

 

It means cistern will be filled up at 3:09 pm

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work

21 17454
Q:

If a card is drawn at random from a pack of 52 cards,what is the chance of getting a spade or ace?

A) 0.25 B) 5/13
C) 0.20 D) 4/13
 
Answer & Explanation Answer: D) 4/13

Explanation:

Number of spades in a standard deck of cards=13
Number of aces in a standard deck of cards=4
And,one of the aces is a spade.
So, 13 + 4 - 1 = 16 spades or aces to choose from.
Therfore,probabiltiy of getting a spade or an ace=16/52=4/13

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

18 17452