Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

From a pack of 52 cards, two cards are drawn together at random. What is the probability of both the cards being kings?

A) 1/15 B) 1/221
C) 25/57 D) 35/256
 
Answer & Explanation Answer: B) 1/221

Explanation:

 Let S be the sample space

 

Then, n(S) = 52C2= 1326.

 

Let E = event of getting 2 kings out of 4.

 

n(E)  = 52*512*1= 6.

 4C2

=>4*32*1

P(E)=n(E)n(S)=61326=1221

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

44 56263
Q:

How many kilograms of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per Kg so that there may be a gain of 10 % by selling the mixture at Rs. 9.24 per Kg ?

A) 36 Kg B) 42 Kg
C) 54 Kg D) 63 Kg
 
Answer & Explanation Answer: D) 63 Kg

Explanation:

By the rule of alligation:


C.P. of 1 kg sugar of 1st kind      C.P. of 1 kg sugar of 2nd kind 

 

  

 

Therefore, Ratio of quantities of 1st and 2nd kind = 14 : 6 = 7 : 3. 

Let x kg of sugar of 1st kind be mixed with 27 kg of 2nd kind. 

Then, 7 : 3 = x : 27 or x = (7 x 27 / 3) = 63 kg.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture

146 56180
Q:

On what dates of April, 2001 did Wednesday fall?

A) 2nd,9th,16th,23rd B) 4th,11th,18th,25th
C) 12th,18th,27th,6th D) 1st,8th,15th,22nd
 
Answer & Explanation Answer: B) 4th,11th,18th,25th

Explanation:

We shall find the day on 1st April, 2001.

1st April, 2001 = (2000 years + Period from 1.1.2001 to 1.4.2001)

Odd days in 1600 years = 0

Odd days in 400 years = 0

Jan. Feb. March April

(31 + 28 + 31 + 1) = 91 days 0 odd days.

Total number of odd days = (0 + 0 + 0) = 0

On 1st April, 2001 it was Sunday.

In April, 2001 Wednesday falls on 4th, 11th, 18th and 25th.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

254 56176
Q:

Find the odd one out of the following number series?

9 5 6 14 56 488

A) 56 B) 6
C) 14 D) 5
 
Answer & Explanation Answer: A) 56

Explanation:

The given number series follows a pattern that,

9

9 x 0.5 + 0.5 = 5

5 x 1 + 1 = 6

6 x 2 + 2 = 14

14 x 4 + 4 = 60 (not equals to 56)

60 x 8 + 8 = 488.

 

Hence, the odd one in the given number series is 56.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Database Administration , IT Trainer

4 55838
Q:

A man on tour travels first 160 km at 64 km/hr and the next 160 km at 80 km/hr. The average speed for the first 320 km of the tour is

A) 35.55 km/hr B) 36 km/hr
C) 71.11 km/hr D) 71 km/hr
 
Answer & Explanation Answer: C) 71.11 km/hr

Explanation:

Total time taken    = (160/64 + 160/8)hrs
                           = 9/2 hrs.


Average speed    = (320 x 2/9) km.hr
                         = 71.11 km/hr.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance

151 55710
Q:

A fires 5 shots to B's 3 but A kills only once in 3 shots while B kills once in 2 shots. When B has missed 27 times, A has killed :

A) 30 birds B) 60 birds
C) 72 birds D) 90 birds
 
Answer & Explanation Answer: A) 30 birds

Explanation:

Let the no of shots be x. Then, 

Shots fired by A =(5/8)x

Shots fired by B = (3/8)x 

Killing shots by A = 1/3 of (5/8)x  = (5/24)x

Shots missed by B = 1/2 of (3/8)x = (3/16)x 

(3/16)x = 27  x =144

Birds killed by A = (5/24)x = (5/24)*144 = 30

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification

120 55455
Q:

What will come in place of the question mark (?) in the following number series  ?

12, 24, 26.5, 79.5, ?, 330

A) 211 B) 101.5
C) 82.5 D) 99
 
Answer & Explanation Answer: C) 82.5

Explanation:

The given series 

 

12   24   26.5   79.5   ?   330 follows a pattern that,

 

12 x 2 = 24

 

24 + 2.5 = 26.5

 

26.5 x 3 = 79.5

 

79.5 + 3 = 82.5

 

82.5 x 4 = 330

 

Hence, the missing number is 82.5

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

9 55302
Q:

Find out the wrong number in the following series ?

2880, 480, 92, 24, 8, 4, 4

A) 480 B) 92
C) 24 D) 4
 
Answer & Explanation Answer: B) 92

Explanation:

The given series of numbers follow the rule that,

2880/6 = 480
480/5   = 96
96/4     = 24
24/3     = 8
8/2       = 4
4/1       = 4

But 92 is not in the rule. It is the wrong number in the given series.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 55296